Dachówki ceramiczne są bardzo starym rodzajem pokrycia dachowego. Ich produkcję zaczęto w starożytnym Rzymie. Od tamtego czasu dachówki ceramiczne są wykorzystywane w całej Europie do budowy pałaców, domów, świątyń, kamieniec i obiektów użyteczności publicznej. Dom pokryty dachówką ceramiczną jest oznaką dostatku i symbolem prestiżu.
Dachówki cementowe znane są dużo krócej. Zaczęto je wytwarzać w latach 30. XX wieku. Dla wielu osób ten rodzaj pokrycia jest tylko substytutem dachówki ceramicznej, a nie pełnowartościowym dachem.
Dachówki ceramiczne służą naprawdę bardzo długo. Ich żywotność ocenia się na 100 lat, ale znane są obiekty ze znacznie starszymi dachówkami wykonanymi z gliny. Trwałość dachówki cementowej określa się na 70 lat, czyli ze spokojem starczy na trzy pokolenia.
Ci, którzy chcą mieć inny dach niż wszyscy dookoła, na pewno zdecydują się na dachówki ceramiczne, których odmian jest bardzo wiele. Wśród najpopularniejszych modeli dachówki ceramicznej należy wymienić: mniszkę, esówkę bez zamków (dachówka holenderska), zakładową płaską, marsylkę, dachówkę klasztorną. Takiego wyboru nie dają dachówki cementowe.
Poza dachówkami będą nam też potrzebne cegły. Obecnie standardem są pustaki betonowe. Wykorzystuje się również pustaki ceramiczne. Te drugie są łatwiejsze i tańsze w produkcji, więc to o nie częściej pytają klienci.